Haber

Çin ABD’nin iddialarını yalanladı: Rusya askeri destek istemedi

Çin Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna savaşında kullanılmak üzere kendilerinden askeri teçhizat üssü talep ettiği tezinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Reuters’in haberine göre Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Rusya ile ilişkilere “işaret etmesinin” ve “baskı” yapmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, “ateşe körüklemediklerini” belirterek, “barış ve diyalog çağrılarını sürdürdüklerini” kaydetti.

Wang, “Herkese, özellikle de Avrupa’daki dostlara, bu savaşı durdurmak için ne gibi çabalar gösterilebileceği konusunda sakince düşünmeye başlamalarını öneriyorum.” dedi.

Wang, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Çin, Ukrayna krizinin analizi konusundaki tutumunu, tüm ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini belirten bir belge ile ortaya koyacaktır” dedi.

ANTONY BLINKEN: RUSYA’YA ÖLÜMCÜL DESTEK SAĞLAYABİLİRLER

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 59’uncu Münih Güvenlik Konferansı’nda Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüşmesinin ardından ABD’li CBS kanalına Rusya-Ukrayna savaşı ve Çin-ABD ilişkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yeni bilgilerin Çin hükümetinin “Rusya’ya ölümcül destek” sağlayabileceğini gösterdiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çin’in Rusya’ya Ukrayna’daki savaşta kullanılmak üzere silah ve mühimmat sağlaması durumunda bunun Çin için “ciddi sonuçları” olacağı konusunda da uyarıda bulundu.

Çin’de özel şirketler ile devlete ait şirketler arasında gerçek bir ayrım olmadığına dikkati çeken Blinken, “Çin’in Rusya’ya silah tedarik etmesi bizim ve ilişkimiz için ciddi sorunlara yol açacaktır.” Blinken ayrıca, Çin’in ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Rusya’ya uygulanan yaptırımlardan kurtulmasına yardım etmesinden ABD’nin alarma geçtiğini kaydetti. (DIŞ HABERLER)

haberbeyagac.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu