Haber

Yeni Zelanda Başbakanı Hipkins, kendilerini nükleer anlaşmanın bir parçası olarak görmediklerini söyledi

Yeni Zelanda Başbakanı Chris Hipkins, “Kendimizi AUKUS anlaşmasının ana itici gücü olan herhangi bir nükleer anlaşmanın parçası olarak görmüyoruz” dedi. söz konusu.???????

New Zealand Herald gazetesinin haberine göre Hipkins, ABD-Pasifik Tepesi için bulunduğu Papua Yeni Gine’de, Yeni Zelanda’nın Pasifik ülkeleriyle olan bağları ve Avustralya’nın ortasında açıklanan üçlü güvenlik paktı (AUKUS) hakkında açıklamalarda bulundu. , Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri.

Hipkins, Yeni Zelanda’nın AUKUS konusundaki tutumunun başından beri net olduğunun altını çizerek, “Kendimizi AUKUS anlaşmasının ana itici gücü olan herhangi bir nükleer düzenlemenin parçası olarak görmüyoruz.” terimini kullandı.

Papua Yeni Gine’nin ortasında ABD ile imzalanması beklenen savunma işbirliği anlaşması hakkında yorum yapmaktan kaçınan Hipkins, söz konusu anlaşmanın iki ülkenin sorunu olduğunu söyledi.

Hipkins, “Pasifik’teki kardeşlerimizin kendi yollarını çizme ve geleceklerini belirleme hakları olduğunu kabul ederek buraya geldik. Yeni Zelanda kesinlikle bu geleceğin bir parçası olmak istiyor.” sözlerini kullandı.

Papua Yeni Gine Başbakanı James Marape ve Cook Adaları Başbakanı Mark Brown ile görüşmelerde bulunduğunu belirten Hipkins, Yeni Zelanda’nın Pasifik’in askerileştirilmesine karşı olduğunu vurguladı.

Her askeri varlığın militarizasyon anlamına gelmediğinin altını çizen Hipkins, Yeni Zelanda’nın Pasifik’teki askeri varlığının daha çok doğal afetlerden etkilenen ülkeleri desteklemeyi amaçladığını sözlerine ekledi.

Ülkesinin Hindistan ile olan ilişkilerine değinen Hipkins, Hindistan’ın Yeni Zelanda için değerli bir ticaret ortağı olduğunu belirterek, “Ticari ortaklığı her iki ülke için karşılıklı yarar sağlayacak şekilde genişletme fırsatı görüyoruz” dedi. açıklama yaptı.

akincilarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu