Haber

Polonya “tank koalisyonuna” geniş katılım istiyor

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın Dış Politika Baş Danışmanı Marcin Przydacz, Ukrayna’ya Leopard tankları göndermek isteyen ülkeler koalisyonuna geniş katılım sağlamak istediğini söyledi.

Przydacz, gazetecilere Alman yapımı Leopard tanklarına sahip yaklaşık 20 ülke olduğunu söyledi.

Almanya’nın Leopard tanklarını Ukrayna’ya göndermesi için ikna edilmesi gerektiğini ve bunun için diplomatik çabaların olduğunu vurgulayan Przydacz, “Umarız bir an önce karar alınır çünkü olası gecikmelerin bedeli maalesef Ukrayna askerlerinin kanıdır. ” terimini kullandı.

Ukraynalıların sadece bağımsızlıkları için değil, tüm Avrupa’da istikrar ve barış için savaştıklarını kaydeden Przydacz, “Ukrayna’ya leopar tankları göndermek isteyen ülkeler koalisyonunun ‘olabildiğince büyük’ ​​olmasını istiyoruz” dedi. dedim.

Leopard tanklar Avrupa Birliği ve NATO ülkelerinde kullanılmaktadır.

Polonya basınında yer alan haberlere göre Varşova yönetimi, Ukrayna’ya 14 adet Leopard tankı göndermeyi planlıyor.

Almanya’nın ürettiği leopar tanklar, Danimarka, Finlandiya, Yunanistan, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, İsveç, İspanya, Çekya, Türkiye ve Macaristan gibi Avrupa Birliği ve NATO ülkelerinde kullanılmaktadır.

Dünya çapında çeşitli ordularda hizmet veren yaklaşık 2.670 Leopard 2 tankı bulunmaktadır. Yaklaşık 64 ton ağırlığındaki Leopard tankları, saatte 70 kilometre hıza ulaşabiliyor ve 120 milimetre yivsiz toplarıyla 5 bin metreye kadar hedefleri vurabiliyor.

Polonya ve Finlandiya gibi Avrupalı ​​müttefikler, bu tankları Ukrayna’ya göndermeye hazır olduklarını ve Berlin’in onayını beklediklerini bildirdiler. Ancak Leopard tanklar Almanya’da üretildiği için Ukrayna gibi diğer ülkelerde kullanım için Berlin’in onayı gerekiyor.

haberhalkapinar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu